Kargom Nerede?
Aras Kargo
Sürat Kargo
MNG Kargo
Yurtiçi Kargo
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÜNEŞ KORUYUCUSU SEÇİMİ
10 Mayıs 2019
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÜNEŞ KORUYUCUSU SEÇİMİ

Havalar yavaş yavaş ısınıyor. Yaz gelirken herkesin aklında aynı soru var; Hangi güneş koruyucusunu kullanmalıyım? Hangi ürünün size uygun olduğuna karar vermeden önce dilerseniz güneş koruyucuların nasıl etki ettiğine bakalım.

Neden Güneş Koruyucu Kullanmalıyız?

Normalde güneş bakım ürünlerinden bahsedilirken güneş ışınlarının ne kadar kötü ve tehlikeli olduğundan bahsedilir ama bu doğru değil! Güneş ışığının D vitamini sentezlemesi sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi hayati faydaları da vardır. Önemli olan güneşten faydalanırken zararlı etkilerinden korunmaktır.

Güneşten gelen ışınlara ultraviyole (UV) ışınları diyoruz. Dünyamıza ulaşan 2 çeşit UV ışını var; UVA ve UVB. UVA ışınları cildin derinine kadar etki eden ve kırışıklıklara neden olan, UVB de yanıklara ve lekelere neden olan ışınlardır.  Güneşin her iki ışınına karşı da cildimizi korumalıyız. İyi bir güneş koruyucunun hem UVA hem de UVB filtresi içermesi gerekir.

Cildimiz normalde kendini güneşin zararlı ışınlarından korumak için melanin salgılar. Melanin güneş koruyucusu olmadan da bir süre güneşin zararlı ışınlarından korunmamızı ve güneşten faydalanabilmemizi sağlar. Bu süre ise cilt tonumuza ve cilt tipimize göre belirlenir. Peki, bu süreyi nasıl uzatabiliriz? İşte güneş koruyucuları bu noktada devreye giriyor.  Güneş koruyucuları içerdikleri SPF ile cildin güneşten korunma süresini uzatmaya yardımcı olur.

Sun Protection Factor; nam-ı diğer SPF

SPF aslında Sun Protection Factor (Güneş Koruma Faktörü)  teriminin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. SPF değeri ürünlerin güneş ışınlarının yakma etkisini ne kadar süreyle engellediğini gösterir. SPF normalde kızarmadan güneşte kalabilme süremizin üzerine ekleniyor ve toplamda güneşin zararlı etkilerinden korunabileceğimiz toplam süreyi belirliyor.

Koruyucusuz Güneşte Kalabilme Süresi + (SPF Değeri)x2= Zararlı Işınlardan Korunma Süresi

Örneğin; cildiniz kızarmadan güneşte kalabilme süreniz 60 dakika ise ve SPF 30 koruma faktörü içeren bir ürün kullanıyorsanız, zararlı ışınlardan 120 dakika süreyle korunabilirsiniz. Bu süre dolmadan mutlaka koruyucunuzu yenilemeniz gerekir.

Güneş koruyucular hakkında en çok yapılan yanlış, kullanılan tüm ürünlerin SPF değerlerini toplayarak sonuca ulaşmaktır... Bunu bir örnekle açıklayalım, SPF 20 içeren bir fondöteni, SPF 30 içeren bir güneş koruyucu ile uyguladığınızda toplam güneş koruma faktörü 20+30= 50 olmuş olmuyor. 30 olarak kalıyor çünkü kullanılan ürünler içerisinde en yüksek koruma faktörü olan güneş koruyucu ürünün değeri ile koruyuculuk sağlanıyor.

Sağlıklı ve etkili bir güneş koruması için püf noktalara dikkat ederek seçim yapmaya özen gösteriniz. Tüm güneş koruyucu ürünleri web sitemizde inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.