Kargom Nerede?
Aras Kargo
Sürat Kargo
MNG Kargo
Yurtiçi Kargo
Sağlıklı Cildin Anahtarı Prebiyotikler Olabilir mi?
14 Mayıs 2019
Sağlıklı Cildin Anahtarı Prebiyotikler Olabilir mi?

“Prebiyotik” ve “Probiyotik”  kavramlarını son yıllarda sıklıkla görmeye ve duymaya başladık. Probiyotikli yoğurtlar,  ilaç takviyeleri, hatta probiyotik ve prebiyotik içeren kremler... Çoğumuz probiyotik ve prebiyotik kelimelerinin sağlığımız için önemli anlamlar taşıdığını, bizi güçlendirdiklerini ve dışardan gelebilecek tehditlere karşı koruyucu görevini üstlendiklerini bilsek de aralarındaki farkı tam anlamıyla bilmiyoruz. Cilt bakımında büyük bir keşif sayılan probiyotiklerin ve prebiyotiklerin arasındaki farkı gelin beraber inceleyelim…

Prebiyotik Nedir? Probiyotik Nedir?

Probiyotikler özellikle yoğurt ve kefirde bulunan canlı organizmalardır -yani iyi bakterilerdir. Bu iyi bakteriler vücudumuzda hastalığa neden olmaz aksine zararlı bakterilerin etkilerine karşı güçlenmemizi sağlarlar. Özellikle bağırsak florasındaki iyi bakteriler bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcıdırlar ve bulundukları organların mikrobiyotasını güçlendirirler.

Prebiyotikler ise "mevcut bakterilerin büyümesini veya aktivitesini seçici olarak uyararak"  bakteriler üzerinde faydalı bir fizyolojik etki sergileyen "sindirilmeyen maddeler" olarak adlandırılır. Kısacası, prebiyotikler probiyotiklerin büyümesini desteklemek için vardır. Yani onlar için bir besindir. Peki yoğurttaki bu iyi bakterilerin bizim bağışıklık sistemimize iyi geldiğine bu kadar eminsek, bu iyi organizmalar cildimiz için de bir çözüm olabilir? İşte prebiyotik içeren kremler bu noktada devreye giriyor.

Prebiyotik Nelere İyi Gelir?

Evet yukarıda da bahsetmiştik, bedenimizde bulunmasıyla bize güç katan probiyotiklerin var olması için prebiyotiklere ihtiyacı var. Probiyotiklerin azalması demek zararlı bakterilerin neden olduğu hastalıkların önünün açılması demektir.  Peki prebiyotikler cilt için nasıl bir etki sağlar? Evet cilt için de aynı döngü geçerli.

Cildinizde oluşan egzama, seboreik dermatatit ve gül hastalığı gibi hastalıklar zararlı bakterilerin eseridir. Araştırmacılar, bakterilerin antienflamatuar etkisinin cildin görünümünü de iyileştirebileceğini bildiğinden, bilim, doğrudan cilde uygulanabilen bakteriyel kozmetikler hakkında yeni bilgiler aramaktadır. “Bakterilerin hem iç hem de dış uygulaması, cildin sağlıklı görünümünü önemli ölçüde desteklediğini göstermiştir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve akne, gül hastalığı, egzama veya döküntü gibi kronik cilt hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.”

Nemlendirici İçerikli Prebiyotikler - Cilt Bakımında Gelecek Bu mu?

Ciltteki iyi bakterileri besleyerek cildin mikrobiyota dengesini sağlamaya ve cilt bariyerini güçlendirmeye yarayan nemlendirici içerikli prebiyotikler cildimiz için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Cilt hassasiyetine sahip birçok insan artık prebiyotik içerikli kremlere, prebiyotik içerikli mist ve temizleyicilere yöneliyor. Sonucunda daha sağlıklı ve güçlü bir cilde sahip olduğunu anlatıyor. Aynı zamanda cildinde herhangi bir problem yaşamayan insanlar da cildini güçlendirmek ve çevresel zararlara karşı cildi korumak için prebiyotik içeren kremlere yönelmiş durumdadır.

Prebiyotik içerikli temizleyicilerin yoğun makyajı ve kiri 300 kat temizlerken cildin 15 kat derinine kadar nemlendirmesi de bu yönelimin önemli sebeplerinden biridir. Görünen o ki cilt bakımında gelecek nemlendirici içerikli prebiyotiklerde. Prebiyotik içerikli ürünleri aşağıda görebilirsiniz. İncelemek için lütfen görselin içine tıklayın.

Babe Hassas Ciltler İçin Yatıştırıcı Etkili Nemlendirici    

Paylaş :
Diğer Blog Yazılarımız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.