Kargom Nerede?
Aras Kargo
Sürat Kargo
MNG Kargo
Yurtiçi Kargo
Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Yanlış!
10 Temmuz 2019
Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Yanlış!

Cilt bakımınıza özen gösteriyor musunuz? Kullandığınız birçok farklı cilt bakım ürünü olabilir ancak bu seçimleri doğru yaptığınıza emin misiniz? Siz cilt bakımınıza çok önem verseniz de bazen istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilir hatta ciddi cilt problemlerine sebep olabilirsiniz. Arkadaş tavsiyesi ile yapılan tercihler, cildinizi tanımamanız, düzensiz kullanım, ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmemeniz vb durumlar istenmeyen sonuçların sebepleri olabilir. Bu yazımızda doğru cilt bakımı için dikkat etmeniz gereken 5 önemli konuyu sıraladık.

1. Cildi düzgün temizlememek

Cilt bakımının en önemli adımı temizlemedir. Çünkü cilt aslında kendi kendini korur, nemlendirir ve savunur. Ancak kendi kendini temizleyemez. Cildi gün içinde maruz kaldığı kirden, makyaj kalıntılarından ve ölü hücrelerden arındırmak için iyi bir temizleyici kullanmak gerekir. Ayrıca sabah akşam nemli cilde uygulanan inci büyüklüğündeki sabun içermeyen syndet veya misel bir temizleyici cildin pH düzeyini korurken daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

 2. Cilt tipine uygun nemlendirici kullanmamak

Cilt bakımının olmazsa olmazı nemlendiricilerdir. Nemlendirici cildin daha esnek, sıkı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Ancak cilt bakımı kişiseldir. Aynı ürünler herkeste aynı etkileri yaratmaz. Hatta aynı ürünler aynı kişide bile her zaman aynı sonuçları vermeyebilir. Bunun nedeni cildimizi ihtiyaçlarının zaman içerisinde değişmesidir. Önemli olan cildin ihtiyacına ve tipine uygun doğru nemlendiriciyi kullanmaktır.

Kuru ciltler kışın daha besleyici ve yoğun yapılı nemlendiriciler tercih ederken yazın hafif yapılı jel-krem denilen ürünleri kullanabilirler. Yağlı ciltlerin de nemlendirme konusunda yardıma ihtiyacı vardır. Yeteri kadar nemlendirilmeyen cilt esnekliğini ve yumuşaklığını korumak için daha fazla sebum yani yağ salgılar. Bunu engellemek için yağlı ve karma ciltlerin de cilt tipine uygun yağ dengeleyici veya matlaştırıcı bir nemlendirici ile cildine nem desteği vermesi gerekir.

 

3. Kışın güneş koruyucusu kullanmamak

Eksiksiz bir cilt bakımı için güneş koruyucunun altını çizmekte fayda vardır. Çünkü güneş ışınları cildin daha erken yaşlanmasına dolayısıyla inci çizgi ve kırışıkların görünümünün artmasına ve hiperpigmentasyona yani cilt lekelerine ve ton farklılıklarına neden olur. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için cildi güneş ışınlarının zararlı ışınlarından korumak şarttır. Bu konuda düşülen en büyük hata koruyucu ürünleri sadece yaz aylarında kullanmaktır. Cildimiz yaz ayları dışından yılın geri kalanında da güneşin zararlı ışınlarına maruz kalır.  Bu etkileri en aza indirmek ve cilt sağlığını korumak için 12 ay boyunca her gün güneş koruyucusu kullanmak gerekir.

 

4. Boyun bölgesine bakım yapmamak

Birçoğumuz için cilt bakımı yüz bakımı ile sınırlıdır. Oysaki boyun bölgesi de en az yüz kadar dış etkenlere maruz kalır ve bu bölgede yaşlanma belirtileri daha çabuk görülür ayrıca kadınların yaşını en çok boyun bölgesi ele verir. Bu nedenle cilt bakımınıza yüzün yanında, boyun ve dekolte bölgesini de dahil etmeniz gerekir.

 

5. Peeling kullanmamak

Pürüzsüz ve berrak bir cilde giden yol peelingten geçer. Düzenli olarak peeling yapılmayan ciltte ölü hücreler birikir ve bu durum cildin daha donuk görünmesine neden olur. Canlı görünen bir cilt için cildi düzenli olarak ölü hücrelerden ve tıkalı gözeneklerden arındırmak gerekir. Ancak bu arınmışlık hissi ne kadar güzel olsa da çok sert yapılı peelinglerden veya aşırı yoğun soyucu ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu tip ürünler cildin fazlaca kurumasına, tahriş olmasına ve cildi koruyan doğal lipid bariyerinin zarar görmesine neden olabilir.

Sağlıklı bir cilt için sağlıklı bir bakıma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yukarıda sıraladığımız maddeleri göz önünde bulundurarak cildinizin ihtiyacını karşılayabilecek, cilt tipinize uygun ürünlerle cilt bakımınızı yeniden şekillendirmenizi tavsiye ediyoruz. İlgili ürünleri de inceleyebilirsiniz,

                  

   Murad Ciltteki Parlamayı Anında Matlaştıran Nemlendirici

Paylaş :
Diğer Blog Yazılarımız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.